Jesienne odżywianie skóry

Jesień… najprzyjemniej, gdy jest tzw. „złota polska”, z umiarkowanymi temperaturami, słonecznymi dniami i kolorowymi liśćmi wokoło. Dla skóry to pora roku pozwalająca na regenerację po lecie i przygotowanie do zimowej, wymagającej aury.

Niedawno pisaliśmy o delikatnej skórze suchej. Aspekt suchości i odwodnienia może pojawić się lub nasilić po letnich kąpielach słonecznych. Mogą wystąpić również inne problemy, jak chociażby przebarwienia. Tak więc jesienią regenerujemy naszą skórę, odżywiając ją wartościowymi składnikami. Jakimi i gdzie je znaleźć?

Witaminy

Witamina E, zwana również witaminą młodości, jest rozpuszczalnym w tłuszczach antyutleniaczem. Chroni ona błony komórkowe przed utlenianiem, a także przed procesami powodowanymi przez promieniowanie UV, np. rumieniem i uszkodzeniem DNA. Witamina E zmniejsza objawy fotostarzenia, czyli dokładniej: spłyca zmarszczki oraz redukuje przebarwienia. Stosowana w kosmetykach poprawia również nawilżenie i elastyczność skóry.
Witamina A, także rozpuszczalna w tłuszczach, reguluje procesy odnowy komórek naskórka, stymuluje powstawanie naczyń krwionośnych oraz kolagenu I, III i VII. Dzięki niej naskórek zostaje wygładzony, ulegają spłyceniu drobne zmarszczki, poprawia się elastyczność skóry oraz rozjaśniają przebarwienia.
Witamina C, rozpuszczalna w wodzie, współdziała z witaminą E redukując jej utlenione formy. Jest bardzo wartościowa dla skóry, ponieważ neutralizuje wolne rodniki, stymuluje syntezę kolagenu I i III, chroni ściany naczyń krwionośnych przed uszkodzeniem. Witamina ta zastosowana w preparacie do pielęgnacji twarzy nadaje cerze promienność, redukuje zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia.
Odżywiając skórę jesienią warto wrócić uwagę na powyższe trio witaminowe. Dodatkowo, gdy w wybranym kosmetyku znajdą się witaminy z grupy B i minerały, skóra otrzyma dobry pakiet odżywczy.

Koenzym Q10

Substancja, która jest katalizatorem niezbędnych procesów zachodzących w komórkach. Bierze udział w wymianie tlenowej i energetycznej. Dotlenia i dostarcza komórkom energię niezbędną do ich regeneracji i odnowy. Chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Skwalan roślinny

Jest składnikiem o silnych właściwościach nawilżających i regeneracyjnych. Uszczelnia i  odbudowuje płaszcz lipidowy, przedłuża działanie antyoksydantów, takich jak: witamina E i A oraz koenzym Q10.

Kwasy Omega

Występują w różnorodnych olejach roślinnych, będących komponentami kosmetyków. Ich wpływ na odżywianie skóry jest wszechstronny, o czym opowiadaliśmy we wpisie: https://lovingeco.pl/blog/news/cenne-kwasy-omega. Zachęcamy do poczytania.

Chcąc jesienią zregenerować skórę warto sięgnąć po formy kosmetyczne, które zawierają większą koncentrację wymienionych wyżej substancji. I tak w przypadku kwasów omega, ale również innych składników odżywczych, będą to np. olejki pielęgnacyjne zarówno do twarzy, jak i do ciała. Olejowanie można wykonywać jednym wybranym olejem, ale kompleksowa mieszanka olejowa dostarczy skórze większą ilość substancji odżywczych.
Drugą propozycją są sera. Występują one w różnych formach, od lekkich emulsji, przez żele po sera olejowe. Serum powinno być nakładane po oczyszczeniu twarzy pod krem. Jeśli ma ono konsystencję olejową, a cera jest tłusta, można je zastosować zamiast kremu.
Generalnie jednak zadaniem serum jest wzmocnienie pielęgnacji, więc współpraca serum + krem pielęgnacyjny powinna być najczęstszym wyborem.    

 Bibliografia
1. „Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska” Redakcja naukowa Maria Noszczyk

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz