Skóra sucha - delikatna i krucha

Skóra sucha - cienka, delikatna, często szorstka, łuszcząca się, pokryta drobnymi zmarszczkami. Cechy te nasilają się z wiekiem, a także przy niekorzystnej pogodzie oraz używaniu niektórych produktów myjących.

Suchość skóry jest wynikiem nieprawidłowej spójności korneocytów - martwych komórek występujących w warstwie rogowej naskórka - co prowadzi do zwiększenia utraty wody. W przypadku tego rodzaju skóry stwierdza się zmiany w składzie lipidów naskórkowych i brak naturalnego czynnika nawilżającego. Wysychając powierzchnia skóry złuszcza się, następnie może pękać, czego skutkiem są powstające na niej krwawiące ranki.

Gdy mamy suchą skórę w młodym wieku, może to być spowodowane predyspozycjami genetycznymi, zbyt częstymi i długimi ekspozycjami na słońce, czynnikami środowiskowymi, takimi jak: niska temperatura i wiatr, a także długotrwałym przebywaniem w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. W starszym wieku suchość jest już po prostu normą, gdyż z wiekiem spada zdolność skóry do produkowania lipidów.

Codzienna pielęgnacja suchej skóry

Ponieważ po umyciu objawami tego typu skóry jest ściągnięcie, a czasem również pieczenie i zaczerwienienia, pierwszą sprawą jest dobór odpowiednich preparatów myjących. O ile jest możliwość, unikajmy twardej wody, wybierajmy kosmetyki oczyszczające zawierające mniej detergentów, zrezygnujmy z zasadowych mydeł. Zwróćmy również uwagę na to, czy nasze kosmetyki do demakijażu nie zawierają alkoholu, który wysusza skórę i może ją podrażnić. W obecnym czasie, gdy na wielu produktach myjących widnieje wskazanie producenta, do jakiego rodzaju skóry są przeznaczone, z pewnością nie zagubimy się wśród wielu możliwości. My w przypadku skóry suchej stawiamy na płyny micelarne i delikatne pianki.

Jakie kremy i balsamy? Ten typ skóry wymaga stosowania kosmetyków nawilżających oraz natłuszczających. Krem nawilżający zapewni substancje, które dostarczają i wiążą wilgoć w warstwie rogowej skóry. Natomiast kosmetyk natłuszczający uzupełni poziom lipidów, co zabezpieczy skórę przed dalszą nadmierną utratą wilgoci. Ze względu na konsystencję na dzień lepszy będzie krem nawilżający, który odpowiednio nawodni skórę. Bardzo dobrze, jeśli będzie miał w swoim składzie filtr UV, chroniący przed wysuszającym działaniem słońca. Preparat pielęgnacyjny na noc powinien natłuszczać, regenerować i odżywiać suchą skórę. Zadania te spełnią wg nas kremy bogate w oleje roślinne, szczególnie te z wysoką zawartością kwasów omega. Dobrym pomysłem jest też po prostu pielęgnacja olejami. Można zacząć od pojedynczych olejów, a następnie albo od razu sięgnąć po specjalnie skomponowane olejki do twarzy, zawierające w swoim składzie wybrane oleje roślinne. W ofercie Lovingeco znajdują się trzy takie propozycje.

Pielęgnacja suchej skóry to również…

Od czasu do czasu peeling, ale enzymatyczny, który łagodnie usunie martwe komórki naskórka i przygotuje skórę na skuteczne działanie substancji odżywczych. A także maseczki. I tu ważny punkt - odżywiajmy skórę suchą maseczkami, również tymi przygotowanymi w domu. Na dobrych stronach internetowych można znaleźć wiele przepisów na maseczki wykorzystujące produkty z naszej kuchni. Jeśli wolimy gotowe maseczki kosmetyczne, voilà: maseczkę Lovingeco przetestowały panie ze skórą suchą i bardzo suchą. Kosmetyk intensywnie i długotrwale nawilża, zawiera w swoim składzie oleje: z orzeszków makadamia, z baobabu, migdałowy, arganowy, jojoba.


Bibliografia
1. Marie-Claude Martini „Kosmetologia i farmakologia skóry”
2. poradnikzdrowie.pl: Edyta Pichta, Katarzyna Hubicz „Sucha skóra: jak ją pielęgnować? Rodzaje suchej skóry”

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz