Letnie inspiracje

Lato trwa i większość z nas ma już opaloną lub przynajmniej muśniętą słońcem skórę. W poprzednim artykule pisaliśmy o ochronie przeciwsłonecznej, a dziś czas na kolejne kosmetyczne inspiracje na lato.

Podczas opalania, wakacyjnych wędrówek, a także na co dzień w letnie dni, chronimy skórę przed promieniowaniem UV. Pomimo stosowania preparatów ochronnych zdarza się jednak, że skóra staje się przesuszona i zaczyna się łuszczyć. Dzieje się tak, ponieważ promienie UV uszkadzają lipidy naskórkowej bariery ochronnej oraz wpływają niekorzystnie na procesy różnicowania się komórek naskórka. Co wtedy? Otóż warto sięgnąć po kosmetyki, które zapewnią nam dobrą pielęgnację po opalaniu. Będą to produkty o działaniu nawilżającym, regenerującym, odżywczym, a także neutralizującym wolne rodniki.

Składnikami o właściwościach nawilżających są np.: kwas hialuronowy, ceramidy, gliceryna oraz oleje roślinne, które równocześnie dostarczają skórze wielu substancji odżywczych. Mało znanym, a ciekawym olejem w tym zakresie jest olej z pestek śliwki. Jest on bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, które tworzą naturalny płaszcz lipidowy skóry, odpowiadający za jej odporność, zdolności regeneracyjne, poziom nawilżenia i sprężystości. Kwas oleinowy (Omega-9), którego zawartość sięga tu nawet 80%, odpowiada za płynność bariery lipidowej naskórka, dzięki czemu staje się ona przepuszczalna dla składników aktywnych, obecnych w oleju. Kwas linolowy (Omega-6) natomiast chroni skórę przed utratą wody, normalizuje jej metabolizm, reguluje pracę gruczołów łojowych i odblokowuje pory. Olej z pestek śliwki zawiera również witaminę E, będącą antyoksydantem, chroniącym skórę przed destrukcyjnym działaniem czynników zewnętrznych oraz mającą właściwości regenerujące.

Wysuszona przez słońce skóra - to również skóra naszych ust, a one są atrybutem każdej kobiety. Oprócz stosowania pomadek ochronnych z filtrem UV, pożytecznym kosmetykiem na lato będzie preparat nawilżający i odżywiający usta. Ciekawą propozycją mogą być pielęgnacyjne masełka do ust, zawierające naturalne masła i oleje roślinne.

Lato to pora roku, która dostarcza wielu inspiracji zapachowych. Kwitnie mnóstwo kwiatów, dojrzewają różnorodne owoce. Wszystko to daje nieograniczone pole do popisu kreatorom kompozycji zapachowych, stosowanych następnie w perfumach czy mgiełkach do ciała. Wybierając perfumy na lato większość z nas stawia na lekkie, świeże zapachy. Nowoczesne perfumy naturalne zawierają w sobie wyselekcjonowane składniki, które spełniają wymagania naturalności kosmetyku. W porównaniu z klasycznymi perfumami nie ma w nich sztucznych substancji zapachowych i zazwyczaj roztaczają delikatniejszą, bardziej subtelną woń.

Bibliografia
1. „Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska” Redakcja naukowa Maria Noszczyk

2. poradnikzdrowie.pl, Ewa Kamińska „Olej z pestek śliwki - właściwości i zastosowanie w kosmetyce”

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz