Dłonie - nasza wizytówka

Często czytamy, że dłonie są wizytówką człowieka. Jednak cóż… wykonują one bardzo dużo czynności w ciągu dnia, toteż ich skóra ma prawo być zmęczona i podatna na różnorodne dolegliwości.

Skóra dłoni jest wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Wynika to z jej budowy: nie posiada tkanki tłuszczowej i jest praktycznie pozbawiona gruczołów łojowych, wydziela niewielkie ilości sebum w porównaniu do skóry innych partii ciała. Podczas mycia rąk usuwamy ze skóry nie tylko zanieczyszczenia, ale również pokrywające ją sebum, które jest odpowiedzialne za regulację gospodarki wodnej. Biorąc pod uwagę fakt, że w skórze dłoni występuje bardzo wiele gruczołów potowych, trudno uchronić ją przed odwodnieniem. Cienka i delikatna na grzbiecie również szybko poddaje się upływowi czasu.

Najczęstszymi problemami, które mogą dotknąć skórę rąk, są:
- przesuszenie i szorstkość,
- zaczerwienienia,
- utrata elastyczności,
- przebarwienia.

Będąc po trzydziestym roku życia warto pamiętać, że o skórę dłoni powinniśmy dbać cały rok. Czasem myślimy, że to zimą wymaga ona naszej troski, ponieważ niskie temperatury prowadzą do jej spierzchnięcia. Faktem jest jednak, że również wysoka temperatura ma wpływ na stan skóry rąk, gdyż ciepłe powietrze prowadzi do parowania wody. Oprócz aspektu pór roku i temperatur z nimi związanych ważną kwestią na co dzień są środki myjące, których używamy. Detergenty, zawierające różnorodne składniki oczyszczające oraz antybakteryjne, mają duży wpływ na to, w jakiej kondycji znajdą się nasze dłonie.

ABC pielęgnacji

Na początek pomyślmy o peelingach. Służą one do złuszczenia zrogowaciałego naskórka, poprawiają mikrokrążenie i przygotowują skórę dłoni na przyjęcie odżywczych składników zawartych w kremach oraz maseczkach. Jakie wybrać? Np. peeling solny lub cukrowy. Kryształki soli i cukru zatopione w olejach roślinnych doskonale oczyszczają naskórek, pobudzają mikrokrążenie, wygładzają skórę. Taki peeling dobrze jest wykonać przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Kremy dobierzmy pod względem wieku skóry i jej bieżących potrzeb. Skóra rąk przed trzydziestym rokiem życia wymaga głównie nawilżenia, czasem natłuszczenia. Skóra dojrzała potrzebuje większej ilości składników odżywczych. Dobroczynne działanie będą tu miały różnorodne oleje roślinne, a wśród nich szczególnie te z wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, np. migdałowy, arganowy, makadamia. Warto zwrócić uwagę na masło shea, które jest popularnym składnikiem kosmetyków. Jego obecność w kremie do rąk - to bardzo dobre właściwości nawilżające, natłuszczające i zmiękczające. Jeśli natomiast chodzi o skórę, na której pojawiają się przebarwienia, skorzysta ona z dodatku komponentów rozjaśniających, np. witaminy C, a także specjalnych składników mających za zadanie spowolnienie procesu melanogenezy.

Dobrym pomysłem jest raz na jakiś czas zaaplikowanie maski na dłonie. Maskę taką może stanowić specjalny, przeznaczony do tego celu preparat regenerujący lub też krem do rąk, którego nakładamy w tym przypadku grubszą warstwę.

Na zdrowej, zadbanej skórze dłoni pięknie pomalowane paznokcie będą wyglądały znacznie efektowniej.

 

Bibliografia
nazdrowie.pl „Pielęgnacja dłoni i paznokci”

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz