Czas na włosy

Piękne, gęste włosy są marzeniem chyba każdej kobiety. Często uznawane za atrybut kobiecości, gdy są zdrowe i lśniące, poprawiają samopoczucie, gdy ich kondycja jest kiepska, mogą wpływać na obniżenie samooceny. 

Na wygląd włosów składają się predyspozycje genetyczne, sposób odżywiania i styl życia oraz odpowiednia pielęgnacja. Jeśli nasi rodzice i dziadkowie mieli mocne, gęste włosy jest szansa, że również my takie będziemy mieć. Niestety to tylko szansa, ponieważ nasze warunki życia zmieniają się. Odpowiednie odżywianie - to dostarczanie organizmowi witamin i składników mineralnych, których potrzebują włosy. Gdy włosy są słabe, żywność nie sprawi, że automatycznie staną się gęste, ale będzie mieć wpływ na połysk czy tendencję do łamliwości. Styl życia, w którym dominuje stres, mieszkanie w dużym mieście, gdzie jest spore zanieczyszczenie środowiska oraz palenie papierosów mają niestety negatywny wpływ na kondycję włosów.

Pielęgnacja włosów

Myśląc o pielęgnacji włosów zwróćmy na początku uwagę na skórę głowy. Jaka ona jest? Normalna, a może przesuszona, przetłuszczona lub podrażniona? To w niej rozpoczyna się proces wzrostu włosa i to tu włos jest osadzony. Świetnie, jeśli skóra jest zdrowa i nie mamy z nią problemów, jednak u dorosłych taki stan nie jest częstym zjawiskiem. W ostatnim czasie coraz więcej osób ma dolegliwości związane z przesuszeniem lub w drugą stronę - z przetłuszczeniem skóry głowy. Oba przypadki mogą powodować swędzenie, a to prowadzi do powstawania podrażnień. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, od poważniejszych, jak choroby skórne, poprzez stres, zły dobór kosmetyków, skończywszy na niedokładnym spłukiwaniu szamponu.

Jeśli skóra głowy nie jest podrażniona, dobrym sposobem na poprawę lub utrzymanie jej kondycji jest peeling. Wykonujemy go raz w tygodniu lub rzadziej. Możemy do tego użyć odpowiedniego kosmetyku lub wykonać peeling samodzielnie, choćby z mielonej kawy, którą mieszamy z szamponem. Peeling taki oczyści skórę, usunie nadmiar zrogowaciałego naskórka, przygotowując podłoże do lepszego wnikania substancji aktywnych zawartych w kosmetykach i wzrostu włosów.

Mimo różnorodnych informacji na etykietach, które mogą nam wydać się ciekawe, szampon dobieramy głównie do skóry głowy. Rozwijający się rynek kosmetyków naturalnych daje coraz więcej możliwości zastąpienia tradycyjnych detergentów nowymi substancjami myjącymi, łagodniejszymi i bardziej przyjaznymi dla skóry. Ma to duże znaczenie dla osób borykających się z problemami skóry głowy. Wprowadzając w mijającym roku pierwszy szampon do oferty Lovingeco postawiliśmy na naturalną, łagodną bazę surfaktantów, bez zawartości tlenku etylenu i siarczanów.   
Jeśli w szamponie znajdują się substancje kondycjonujące, mogą one pomóc podczas rozczesywania włosów, zapobiegając ich zaplątaniu, czy elektryzowaniu się. Dodatek składników nawilżających natomiast przyczynia się do zatrzymania wilgoci, co sprzyja skórze głowy oraz połyskowi i wygładzeniu włosa.

Na stan włosów ma wpływ farbowanie i stylizacja. Mimo iż produkty kosmetyczne mają coraz lepszą jakość, to częste farbowanie włosów wysusza je, a proces wysuszania dodatkowo przyspiesza stosowanie akcesoriów z wysoką temperaturą (suszarki, lokówki, prostownice). Z pomocą przychodzą odżywki i maski do włosów, które dobieramy już do kondycji włosów, a nie skóry. Warto zastanowić się nad tym, czego nasze włosy potrzebują w danym momencie najbardziej i wybrać produkt, który zaspokoi te potrzeby. Nieco inne składniki posłużą włosom suchym, a inne takim, które są już kruche i łamliwe, wymagające odbudowy.  

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz