Wokół oczu

Mimo tego, że wiele linii kosmetycznych zawiera produkt do pielęgnacji skóry wokół oczu, to bywa on pomijany. Pozostajemy przy kremie do twarzy, jednak to nie jest korzystna decyzja.

Charakterystyka skóry w okolicach oczu

Ten obszar naszej twarzy charakteryzuje się wyjątkowo delikatną skórą. Oko otoczone jest powieką, która chroni je przed urazami, reguluje dopływ światła oraz ułatwia rozprowadzanie po powierzchni oka cieczy łzowej. Naskórek powieki ma zaledwie ok. 0,04 mm grubości, a grubość skóry zwiększa się w kierunku łuków brwiowych i policzków, osiągając w tych miejscach swoją zwyczajową wielkość. Cienka, delikatna skóra posiada niewiele gruczołów łojowych, w związku z czym łatwo ulega przesuszeniu. Jest płytko unaczyniona. a za względu na słabsze krążenie krwi i limfy pojawiają się zastoje limfy skutkujące tzw. workami pod oczami.

Problemy skóry wokół oczu

Zapewne większość z nas wie, że na skórze wokół oczu bardzo szybko pokazują się pierwsze zmarszczki. Jest to związane z jej cieniutką strukturą, która marszczy się podczas mimiki twarzy (uśmiech, mrużenie oczu). Zmarszczki mimiczne pojawiają się już ok. 25 roku życia. Wraz z postępującym procesem starzenia się skóry powstają kolejne zmarszczki, wraz z wiekiem - głębsze i trwalsze. Sprzyja im suchość skóry oraz promieniowanie UV. Sygnałem postępującego starzenia się skóry są także opadające powieki.
Na stan oczu oraz obszaru wokół nich wpływ ma również tryb życia, jaki prowadzimy. Czy dużo czasu spędzamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, czy robimy przerwy w korzystaniu z urządzeń elektronicznych, palimy papierosy lub po prostu przebywamy w zadymionych pomieszczeniach. Przemęczone oczy stają się zaczerwienione, szczypią, łzawią, skóra wokół nich jest podatna na podrażnienia. Nasilić lub wywołać taki stan może również nieprawidłowa pielęgnacja, przede wszystkim używanie nieodpowiednich kosmetyków do demakijażu oraz rezygnacja z demakijażu wieczorem.
Problemem skóry wokół oczu są także ciemne obwódki pojawiające się pod oczami, których przyczyną może być nadmierna pigmentacja lub prześwitywanie naczyń krwionośnych leżących tuż pod skórą. Niestety ta dolegliwość również często pogłębia się z wiekiem.
Innym zjawiskiem dotykającym skórę pod oczami jest obrzęk spowodowany nagromadzeniem limfy, co powoduje występowanie wspomnianych już wyżej tzw. worków. Problem ten jest zazwyczaj skutkiem zmęczenia, niewyspania i jest szczególnie widoczny o poranku.

Pielęgnacja skóry wokół oczu

Delikatna skóra wokół oczu wymaga delikatnej, ale skutecznej pielęgnacji. Pierwszym jej krokiem jest oczywiście oczyszczenie. Nie można rezygnować z wieczornego demakijażu, ponieważ resztki kosmetyków oraz zanieczyszczenia mogą podczas snu podrażnić zarówno skórę, jak i oczy. W Lovingeco proponujemy dwa produkty do demakijażu, znajdujące się w linii Omega Face: Naturalny Nawilżający Płyn Micelarny Do Demakijażu Twarzy i Oczu, Naturalną galaretkę do demakijażu twarzy i oczu. Oba kosmetyki oczyszczają i odświeżają skórę, jednocześnie zmiękczając ją, wygładzając i witalizując. Demakijaż wykonujemy delikatnymi ruchami, nie pocieramy zbyt mocno skóry.
Ze względu na cieniutką skórę w okolicach oczu temu obszarowi powinniśmy zadedykować osobny, specjalny krem. Będzie on starał się rozwiązać występujące tu problemy, które oprócz zmarszczek jednak różnią się zwykle od tych występujących w innych partiach twarzy. Naszą propozycją jest Naturalny krem nawilżający pod oczy, także z linii Omega Face. To kosmetyk zawierający certyfikowane oleje roślinne o wysokim stężeniu nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają na stan nawodnienia, wygładzają i uelastyczniają skórę. O tak ważne w tym obszarze nawilżenie skóry dba również kompleks trzech kwasów hialuronowych połączony z trehalozą. Za właściwości antyoksydacyjne odpowiada naturalna witamina E oraz naturalna kofeina, która wraz z obecnymi tu składnikami otrzymywanymi z alg jest również zaangażowana w walkę z obrzękami i cieniami.

O skórę wokół oczu warto też dodatkowo zadbać przy pomocy domowych sposobów, jakimi są okłady. Możemy do nich użyć czarnej lub zielonej herbaty, która dzięki przeciwutleniaczom i kofeinie pomoże w obkurczeniu naczynek krwionośnych oraz redukcji opuchlizny. Popularnym ziołem stosowanym w tego typu okładach jest świetlik lekarski, który ma m.in. działanie przeciwzapalne, pomaga w redukcji obrzęków, nawilża naskórek.  

Bibliografia
„Pielęgnacja okolic oczu”, Chemia i Biznes. Rynek kosmetyczny i chemii gospodarczej, Nr 3/2016

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz