Skóra dojrzała i jej potrzeby

Określenie „skóra dojrzała” pojawia się wraz z wiekiem, jednak nie ma bardzo konkretnego wyznacznika, ile powinniśmy mieć lat, aby w taki sposób ją nazywać. Jest ogólnie wiadome, iż proces starzenia się skóry rozpoczyna się około 30. roku życia, a nawet wcześniej. Jak szybko będzie on postępować i skóra nabierze cech dojrzałej, zależy od różnych czynników.  

Cechy skóry dojrzałej

Najbardziej charakterystyczne cechy - to pojawienie się zmarszczek oraz utrata elastyczności skóry, nasilające się wraz z wiekiem. Ponadto, jeśli skóra jest często eksponowana na słońce, mogą wystąpić m.in.: zmiana kolorytu (odcień żółty), plamy pigmentacyjne, poszerzenie porów, zaskórniki.
Powyższe oznaki wyraźnie wskazują na dwie składowe procesu starzenia się skóry: starzenie genetyczne i słoneczne. Wygląd skóry jest wypadkową obu tych zjawisk. Na częściach ciała bardziej wyeksponowanych na słońce, czyli twarzy, dekolcie, rękach, cechy starzenia słonecznego widoczne są najszybciej.

Rodzaje skóry dojrzałej

Skóra dojrzała, podobnie jak skóra w młodszym wieku, może mieć różne rodzaje. Może ją charakteryzować suchość lub tłustość, może być skórą mieszaną lub po prostu normalną. Wraz z wiekiem najczęściej obserwujemy jednak przewagę suchości. Dodatkowo mogą pojawiać się aspekty klasyfikujące ją do typu skóry wrażliwej lub naczyniowej.
Powyższe rozróżnienie ma znaczenie w pielęgnacji, szczególnie twarzy, jeśli kosmetyk zawiera np. dużą ilość tłuszczów lub składniki o działaniu ściągającym.
W kolekcji kosmetyków Lovingeco większość jest odpowiednia do każdego rodzaju cery dojrzałej. Kremy, które mogą być interesujące w porze wiosennej, to: Naturalny omega krem do twarzy szyi i dekoltu (lovingeco.pl), Naturalny krem z witaminą C (lovingeco.pl),  Naturalny krem nawilżający różany (lovingeco.pl).

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki możemy podzielić na: mimiczne, statyczne oraz grawitacyjne. Zmarszczki mimiczne powstają prostopadle do mięśnia, którego częste skurcze tworzą zagłębienia w skórze. Najbardziej typowe są te, które pojawiają się wokół oczu, na czole, a także wokół ust. Pierwsze zmarszczki statyczne powstają jako utrwalenie się zmarszczek mimicznych i tzw. „poduszkowych” - wynikających z ugniatania skóry podczas snu. Odmianą zmarszczek statycznych są zmarszczki strukturalne, które pojawiają się u osób z dużym uszkodzeniem słonecznym skóry i którym towarzyszy znacząca utrata elastyczności skóry. W końcu zmarszczki grawitacyjne - to te powstające wraz z utratą sprężystości skóry i zmianą konturów twarzy.

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Na proces starzenia się skóry mamy wpływ poprzez różnorodne działania mające na celu jego spowolnienie. Tryb życia, jaki prowadzimy, odzwierciedla stan naszej skóry i tempo jej starzenia się. Zdecydowanie dobrym kierunkiem jest ograniczenie używek, stresu, właściwe odżywianie, przeznaczenie czasu na ruch, a czasem i pasywny odpoczynek. Wspomaga nas kosmetologia i składniki przeciwstarzeniowe zawarte w kosmetykach. Do takich składników należą przede wszystkim substancje o działaniu ochronnym przed działaniem promieni UV i wolnych rodników. Nowoczesne kremy ochronne oparte są głównie na działaniu filtrów fizycznych, które odbijają promienie UV, np. w ofercie Lovingeco: Naturalny BB krem SPF15 Jasny beż (lovingeco.pl), Naturalny BB krem SPF15 Ciemny beż (lovingeco.pl), Naturalny krem z filtrem SPF30 (lovingeco.pl). Jeśli chodzi natomiast o działanie przeciw wolnym rodnikom, to składnikami kosmetycznymi o właściwościach antyoksydantów są przed wszystkim:
- witaminy: A, E, C oraz B3
- koenzym Q10
- komponenty zawierające flawonoidy i fenole.  

Aby wzmocnić działanie pielęgnacyjne spowalniające starzenie się skóry polecamy uwadze sera, np. do porannej rutyny: Naturalne Omega Bio-ochronne Serum(lovingeco.pl), Naturalne serum z 5% witaminą C (lovingeco.pl), do wieczornej: Przeciwstarzeniowe serum różane (lovingeco.pl) oraz olejki do pielęgnacji twarzy wieczorowa porą: Naturalny omega regenerujący olejek do twarzy (lovingeco.pl), Bioaktywny lipidowy olejek do twarzy (lovingeco.pl), Naturalny aksamitny olejek do twarz (lovingeco.pl).

 

Bibliografia
1. „Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska” Redakcja naukowa Maria Noszczyk

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz