Pielęgnacja oczyszczająca i kosmetyki prebiotyczne

Mikrobiom skóry jest zbiorem mikroorganizmów, które znajdując się w równowadze na powierzchni skóry stanowią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, zapobiegają różnorodnym dysfunkcjom oraz opóźniają fotostarzenie. 

Skóra i jej mikrobiom

Skóra - to największy narząd ciała ludzkiego, który pełni różnorodne role niezbędne do funkcjonowania organizmu. Są to przede wszystkim: rola bariery ochronnej, odbieranie bodźców sensorycznych, udział we wchłanianiu i wydalaniu różnych związków, udział w termoregulacji, a także w szeregu innych procesów zachodzących w organizmie.
Mikrobiom, jako ogół mikroorganizmów, zasiedla skórę oraz występuje w innych obszarach: jamie ustnej, układzie pokarmowym, górnych drogach oddechowych i układzie rozrodczym. Ilość tych mikroorganizmów jest bardzo duża, szacuje się, że liczba ich komórek przekracza dziesięciokrotnie liczbę komórek ludzkiego organizmu.

Równowaga mikrobiomu skóry

Na powierzchni skóry występują różne typy bakterii, wśród których są szczepy pożyteczne oraz szczepy szkodliwe. Skład mikrobiomu różni się w zależności od miejsca, jest inny na suchych obszarach skóry, inny - na wilgotnych, jeszcze inny w miejscach, gdzie obecne są gruczoły łojowe. Każdy człowiek posiada inny, charakterystyczny dla siebie mikrobiom. Zrównoważony mikrobiom - to taki, w którym występuje optymalna ilość i proporcja bakterii pożytecznych i szkodliwych. W rezultacie skóra ma dodatkową warstwę ochronną, czasem  określaną terminem: stratum microbiotum, jest miękka, nawilżona i promienna. Gdy równowaga mikrobiomu jest zaburzona, czyli pożytecznych szczepów bakterii występuje mniej niż patogennych, skóra wygląda na zmęczoną, pojawia się suchość, podrażnienia, trądzik.    

Jak zadbać o zdrową skórę?

Na zaburzenie równowagi mikrobiomu wpływają różnorodne czynniki. Należą do nich: zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie UV, dieta uboga w cenne składniki odżywcze, palenie tytoniu oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry.
Zatrzymajmy się przy pielęgnacji. Na co należy zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na to, jakich kosmetyków używamy przy danym rodzaju skóry, czy nie są one zbyt agresywne. Szczególne wymagania ma tu skóra wrażliwa, w przypadku której równowagę mikrobiomu łatwo naruszyć, ale nie tylko. Również przy innych rodzajach skóry warto postawić na kosmetyki, które zawierają w swoim składzie łagodne substancje oczyszczające, a także składniki pielęgnacyjne. W ofercie Lovingeco proponujemy:
- do oczyszczania twarzy: Piankę do mycia twarzy, Naturalny nawilżający płyn micelarny do demakijażu twarzy i oczu, Naturalną galaretkę do demakijażu twarzy i oczu,
- do oczyszczania ciała: Naturalny żel pod prysznic.

Kosmetyki prebiotyczne

Na poprawę kondycji mikrobiomu mamy wpływ stosując odpowiednią pielęgnację. Naszymi pomocnikami będą tu kosmetyki zawierające prebiotyki - substancje, których zadaniem jest stymulacja wzrostu pożytecznych bakterii. Preparaty z prebiotykami tworzą tarczę ochronną przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, mają działanie regenerujące, łagodzą podrażnienia. Odgrywają szczególnie istotną rolę w produktach do pielęgnacji rąk, które częściej niż inne partie ciała poddawane są detergentom. Znajdują zastosowanie w mydłach (w naszej ofercie: Naturalne prebiotyczne mydło do rąk), płynach do dezynfekcji, kremach. Prebiotykiem, który wykorzystaliśmy w naszej linii Green Wash, jest inulina - substancja otrzymywana z korzenia cykorii. Oprócz kosmetyku do mycia rąk, zastosowaliśmy ją w  Naturalnym prebiotycznym płynie do higieny intymnej - delikatnym produkcie myjącym do codziennego użytku.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz