Kochamy słońce, ale chronimy skórę

Wiosna w pełni, cieszymy się, że niedługo pojawi się jeszcze więcej cieplejszych, słonecznych dni. Czy pamiętamy o ochronie naszej skóry przed promieniowaniem UV?

Często zdarza się, że po produkty z filtrami sięgamy dopiero, gdy zagości lato i planujemy urlop. To prawda, że na poparzenia słoneczne jesteśmy narażeni przy wysokich temperaturach, jednak proces starzenia się skóry jest wrażliwy również na mniejsze dawki promieniowania słonecznego.

Dla przypomnienia: Promieniowanie słoneczne, które dociera do Ziemi, dzieli się na trzy zakresy w zależności od intensywności oddziaływania. Są to:
- UVA - promieniowanie nadfioletowe długofalowe, penetrujące głębsze warstwy skóry,
- UVB - promieniowanie nadfioletowe środkowe, które penetruje powierzchniowe warstwy skóry,
- UVC - promieniowanie nadfioletowe krótkofalowe, wychwytywane przez ozon zawarty w atmosferze.

Odnośne przygotowania skóry na słoneczne dni oraz ochrony przed promieniowaniem zamieściliśmy nasze wskazówki we wpisie: Na spotkanie lata, czyli pielęgnacja słoneczna. Zachęcamy do spojrzenia.
Obecnie przybliżymy nieco proces pigmentacji oraz skupimy się na negatywnych skutkach, które mogą wystąpić przy braku odpowiedniej ochrony.

Co sprawia, że skóra podczas ekspozycji słonecznej zmienia swój kolor?
Otóż organizm chroni się przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego na kilka sposobów. Najbardziej istotnym z nich jest mechanizm związany z uwalnianiem przez przysadkę mózgową hormonu melanotropowego. Hormon ten pobudza wyspecjalizowane komórki - melanocyty - do wytwarzania zwiększonej ilości pigmentu o nazwie melanina. Podczas ekspozycji na światło słoneczne melanina absorbuje promieniowanie i neutralizuje jego niekorzystne oddziaływanie biologiczne.
Promieniowanie UVA stymuluje biosyntezę melaniny. Promieniowanie UVB natomiast intensyfikuje podział komórek skóry i tym samym przyspiesza proces pigmentacji . Po pierwsze wzrasta wtedy liczba komórek wytwarzających melaninę. Po drugie ziarna wytworzonej wcześniej melaniny są podczas podział komórkowego uwalniane, co również pogłębia pigmentację naskórka.
Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania docierającego do Ziemi, a jego natężenie jest stałe niezależnie od pory roku. Promieniowanie UVB - to pozostałe 5%, w jego przypadku najsilniejsze natężenie występuje latem, w godzinach największego nasłonecznienia. Jeśli nie zabezpieczymy skóry odpowiednim filtrem, UVB wywoła najczęściej: rumień, poparzenie, bolesność, obrzęk skóry po ekspozycji słonecznej. Efekty te pojawiają się dość szybko, kilka godzin po opalaniu. UVA jest odpowiedzialne za reakcje w dłuższym okresie czasu, do których należą elastoza słoneczna, przyspieszająca proces starzenia się skóry, oraz zmiany DNA komórek.
Długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne wywołuje efekt opalenia skóry, ale może powodować również zaburzenia pigmentacji skóry i powstawanie przebarwień. Do najbardziej powszechnych z nich należą:
- piegi - małe plamki o złocistej lub ciemnobrązowej barwie, które ciemnieją w okresie lata, a bledną w czasie zimy,
- ostuda - plamy barwy żółtobrunatnej lub ciemnobrunatnej, występujące na twarzy i szyi,
- plamy soczewicowate starcze - ciemnobrązowe przebarwienia, pojawiające się w wieku starczym, szczególnie w miejscach długotrwale wystawionych na działanie promieniowania UV,
- przebarwienia pozapalne - różnej wielkości plamy, które występują na obszarze skóry uszkodzonej lub zmienionej przez wcześniejsze stany zapalne,
- przebarwienia wynikające z reakcji fototoksycznych lub fotoalergicznych, np. podczas przyjmowania niektórych leków, stosowania niektórych substancji zapachowych.

Stopień wrażliwości na światło słoneczne określa fototyp skóry. Wysokie fototypy (ciemna karnacja) wykazują mniejszą wrażliwość skóry i mniejsze ryzyko uszkodzeń w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce. Fototypy skóry z jasną karnacją są bardziej narażone na destrukcyjne działanie promieniowania UV.
Ochronę zewnętrzną skóry, zabezpieczającą przed promieniowaniem UV, zapewniają preparaty kosmetyczne z filtrami. W Lovingeco jako ich składnik stosujemy filtr mineralny, którym jest dyspersja tlenku cynku w emolientach. Naszą kolekcję do ciała prezentujemy tu: Kolekcje kosmetyków naturalnych, natomiast propozycję kremu z filtrem do twarzy tu: Face Expert Line. Powinniśmy pamiętać, aby produkt z filtrem nakładany był przynajmniej 20 min. przed ekspozycją ciała na słońce, a aplikacja powinna być powtarzana, jeśli pobyt przedłuża się czy zażywamy kąpieli. Ważny jest również fakt, że im bliżej równika oraz im wyżej (góry) promieniowanie słoneczne jest silniejsze i warto wtedy pomyśleć o produkcie z wyższym SPF.


Bibliografia
1. Wiesław Malinka „Zarys chemii kosmetycznej”
2. Monika Engler-Jastrzębska, Anna Kamm „Molekularne podstawy pigmentacji skóry. Etiologia i profilaktyka hiperpigmentacji”, Kosmetologia Estetyczna 3 / 2019 / vol. 8

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz