Delikatnie, ale skutecznie - wyzwania skóry wrażliwej

Coraz więcej osób deklaruje, że posiada skórę wrażliwą. Czyli jaką? No właśnie, wrażliwość skóry wynika z różnych przyczyn i objawia się na wiele sposobów. Problemy, z którymi borykają się wrażliwcy to głównie: zaczerwienienia, swędzenie, pieczenie, szorstkość skóry.

Wrażliwcami są osoby, które posiadają skórę suchą i atopową, a więc ci, u których bariera naskórkowa funkcjonuje mniej lub bardziej nieprawidłowo. Są to również osoby ze skórą naczyniową, w przypadku której to naczynia krwionośne nadmiernie reagują. Wrażliwość skóry może występować długotrwale, być również odziedziczona genetycznie, a może pojawiać się czasowo, np. z powodu alergii lub nietolerancji na niektóre kosmetyki. 

Problemy, z którymi borykają się wrażliwcy to głównie: zaczerwienienia, swędzenie, pieczenie, szorstkość skóry.


Oczyszczanie

Osoby ze skórą wrażliwą bardzo często długo szukają odpowiednich produktów myjących. Warto szukać, ponieważ gdy znajdzie się odpowiedni kosmetyk, poranne i wieczorne oczyszczanie staje się prawdziwą przyjemnością. Przede wszystkim odrzucamy tradycyjne mydła w kostce, niestety w wielu przypadkach nie będą nam również służyć żele czy mleczka, zawierające nieodpowiednie składniki. Sięgnijmy po kosmetyki naturalne, które są tu bardzo pomocne. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na płyny i wody micelarne oraz delikatne pianki. W kwestii peelingów unikajmy raczej mechanicznych, których i świat natury oferuje dość sporo, a postawmy na preparaty enzymatyczne. Zarówno w oczyszczaniu, jak i w pielęgnacji, skórze wrażliwej służyć będą kosmetyki bezzapachowe lub te z niewielką zawartością substancji nadającej zapach.

Codzienna pielęgnacja

Kosmetyki pielęgnacyjne dla skóry wrażliwej powinny chronić przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego, warto więc zwrócić uwagę, czy zawierają witaminę E, która jest antyoksydantem przeciwdziałającym uszkodzeniom funkcji bariery naskórkowej, a także filtry mineralne UV. Dla wszystkich wrażliwców istotną kwestią jest nawilżenie, szukajmy więc w składach kosmetyków substancji nawilżających. Dla osób ze skórą suchą na pierwsze miejsce wysuwa się natłuszczenie, które mogą zapewnić np. oleje roślinne, szczególnie te z dużą ilością nienasyconych kwasów tłuszczowych, np. migdałowy, jojoba, makadamia. Osobom, u których pojawiają się zaczerwienienia, będą służyć substancje łagodzące, np. składniki aloesowe oraz wzmacniające naczynka krwionośne, np. woda różana.

Starzenie się skóry wrażliwej

Skuteczna walka z oznakami starzenia się skóry wrażliwej jest trudnym wyzwaniem. Składniki aktywne znajdujące się w kosmetykach muszą być łagodne, a jednocześnie skutecznie powstrzymywać procesy starzenia. Powinny oddziaływać na warstwę rogową naskórka (stratum corneum), która odpowiada za odwodnienie, walczyć z wolnymi rodnikami i jednocześnie przeciwdziałać lub łagodzić pojawiające się zaczerwienienia czy inne dolegliwości. Tak więc muszą być ze sobą powiązane różnorodne mechanizmy prewencyjne i kojące. W tej trudnej kwestii zachęcamy do zwrócenia uwagi na nowatorskie składniki kosmetyczne, korzystające ze świata roślin, a przygotowane przy pomocy nowoczesnych technologii tak, aby dostarczyć skórze to, co najlepsze. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz